בחירת יועץ זוגי – איך תעשו את זה נכון?

לתהליך בחירת יועץ זוגי שני מימדים עיקריים,
הראשון – סובייקטיבי והשני – אובייקטיבי.

תהליך ייעוץ זוגי

ברמה הסובייקטיבית – ניתן לומר שיועץ זוגי, טוב ככל שיהיה, אם קרה ואין חיבור רגשי או חיבור לסגנון ולשפה שלו, התהליך יכשל מאחר ובני הזוג יתקשו להרוויח את תהליך הייעוץ ואת מה שהיועץ יכול להעניק להם.

כלומר, ישנה חשיבות רבה לבחירת היועץ ואכן, הדבר מתבטא גם בעניין בחירת מין היועץ ובגישתו ומהווה פרמטרים חשובים בשלב הבחירה.

האם לבחור  יועץ זוגי גבר או  יועצת זוגית אישה?

התשובה לכך תהיה אינדיבידואלית לבני הזוג. ישנם מצבים שיעדיפו רק נוכחות של גבר מולם כשלאישה זה לא משנה, ואז במקרה כזה עדיף לבחור ביועץ זוגי שהוא גבר. במצבים בהם לאישה זה יותר חשוב ולגבר זה לא משנה מוטב לבחור יועצת זוגית.

מהי גישתו של היועץ הזוגי?

ישנם אנשים שבמהותם הם יותר מעשיים, בעלי גישה אימונית וישנם אחרים בעלי אופי רגשי יותר, כאלה שאוהבים להגיע לאזורים טיפוליים.
מכאן בחירת היועץ תיהיה האם גישתו היא מעשית, פרקטית, מטרתית כזו שתהיה מותאמת יותר לבני זוג בעלי אופי מעשי. ומאידך בני זוג שפועלים יותר מהמקום הרגשי מוטב להם לבחור ביועץ זוגי בעל רקע טיפולי.
אלו דברים שניתן לחוש אותם כבר בדקות הראשונות של שיחת הטלפון. כמובן שרק בפגישה הראשונה ניתן לחוות את הדברים כמו שהם. לכן כדאי להימנע מבחינה ברמה מדויקת של שיחת הטלפון כי מה שיקבע, בסופו של דבר את ההתרשמות תהיה הפגישה הראשונה במהלכה בני הזוג יוכלו להיחשף באמת לגישה של היועץ ולמה שהוא מעביר.

ברמה האובייקטיבית – שיקולים נוספים והגיוניים שינחו אותנו בעת בחירת יועץ זוגי יתבססו על הפרמטרים המובנים מאליהם, אומנם חשוב להתוודע גם אל הפחות, ולקחת אותם בחשבון.

רמת הניסיון של היועץ הזוגי

כאשר ישנן בעיות רגשיות עמוקות יותר, רצוי לבחור ביועץ זוגי בעל רקע טיפולי יותר. כמובן שהניסיון של היועץ חשוב. ולא רק הניסיון הכללי אלא הניסיון הספציפי בתחום הבעיה הנוכחית של בני הזוג. למשל: אם מדובר בבעיה מהרקע המיני, יועץ זוגי ללא רקע בייעוץ מיני לא יתאים, לעומת זאת אם מדובר מבעיות שנובעות מההיבט הכלכלי רצוי לבחור ביועץ בעל ניסיון בהתמודדות עם נושאים כלכליים וכו'..

נשקול פרמטרים "קרים"

פרמטרים כמו מרחק ומחיר ידועים כחשובים, אבל מומלץ להיזהר ממה שהוא קרוב וזול ומוטב להתרכז באיכות ובמקצועיות שהם יותר משמעותיים בדברים האלה.כמו כן, מומלץ לשים לב למשך הפגישה, יועץ זוגי שנותן פגישות של 50 דקות, יהיו בד"כ קצרות ולא תמיד יאפשרו תהליכי עומק. ולכן רצוי לגשת ליועץ זוגי שזמן הפגישה שלו הם שעה ורבע-שעה וחצי שמהווים זמן ראוי יותר לתהליכים מורכבים וחשובים אלה.

נתעמק בשיטת העבודה של היועץ הזוגי

ובכן, נקודה נוספת אליה כדאי להתייחס היא – האם היועץ עובד רק עם שני בני הזוג, או גם נוטה לתת תהליכים פרטניים לכל אחד מהם בנפרד. רצוי שהיועץ יהיה בעל מיומנות לעבוד הן עם שני בני הזוג והן עם כל אחד בנפרד. ולקבוע את המינון הנכון בין עבודה זוגית לעבודה הפרטנית.

הפרמטר האבסולוטי ביותר, שבני הזוג צריכים לשים לב אליו הוא – האם היועץ, לאחר שנבחן הן בפרמטרים הסובייקטיביים והן האובייקטיביים, האם הוא באמת עוזר לבני הזוג. במידה וישנם תהליכי שיפור אצל בני הזוג, הם יכולים להמשיך אצל אותו יועץ ולהרגיש בנוח. במידה ועברו בין 5-6 מפגשים ותהליך הייעוץ לא מניב תוצאות חיוביות, בני הזוג צריכים לשקול מחדש את המשך העבודה עם אותו יועץ.

ליצירת קשר וקבלת פרטים נוספים כתבו לנו

שם*:      דוא"ל:*
טלפון:*    עיר*:     
תוכן ההודעה: