מכון פתרונות
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

איך להמיס את הקרח

מאת: ד"ר כרמי אומרו – יועץ זוגי, משפחתי ומגשר

אחד ההבטים המרתקים בתהליך של ייעוץ זוגי הינו יצירת התקרבות.
המסת העויינות ותחושת הכאב הינם תנאי מקדים לבניית השותפות והאמון. במאמר המצורף מוצגים מספר מרכיבים משמעותיים לתהליך של ייעוץ זוגי.

ייעוץ זוגי - המסת הקרח

בתהליך ייעוץ זוגי אני נתקל לרוב בסגירות והתנגדות לשינוי. בני הזוג באים להתנגח ולהאשים זה את זה. להוכיח את צדקתם. ברוב המקרים מטרת ההגעה לייעוץ היא "שהיועץ יוכיח לבן זוגם שהצדק נמצא עימם".

מבחינתי החיפוש האינסופי אחר הצדק היננו מיותר לחלוטין ומונע מהם ליצור את השינוי הנחוץ. בתחום הזה אני אעדיף שלא לספק את הצורך, "להאשים את האחר ולצאת צודק".
די מהר אהפוך את שניהם לצודקים. מנגד אראה להם שהם טועים, שהרצון שלהם להוכיח את צדקתם למעשה מנציח את המאבק ביניהם. מכיוון שלכישלון צריך שני שותפים, אדגיש את התרומה השלילית של כל אחד מהם לכישלון בקשר הזוגי.

יועוץ זוגי יבקש מכל אחד מבני הזוג להתבונן על התרומה האישית שלו לקושי הזוגי. יחד עם יצירת רגישות וגישה המביאה חמלה כלפי בן הזוג האחר. שינוי גישה שכזה ממיס את הקרח, ומקטין את חומת הכעס המפרידה ביניהם.

זוג מכון פתרונות
התחברות מיידית עם בני הזוג

אבי ויונית שהקדימו חיכו לי שאגיע לפגישה. אבי ישב מרוחק מיונית על ספסל קרוב למעלית בעוד יונית מחכה לבדה מול דלת המשרד. קיבלתי כל אחד מהם בחמימות והודיתי לכל אחד מהם על שהגיע. זו הדרך שלי ליצור קירבה מיידית עם הלקוחות שבאים לפגוש אותי. בתוכי, רצון להעניק להם אהבה וחיבה, לעודד אותם מול התחושה הנמוכה והמכבידה שמלווה אותם. לנער אותם לרגע מתוך המצוקה והבדידות שאליה נקלעו…

במהלך לימודי ייעוץ זוגי, קיים דגש על יכולת יצירת קרבה מיידית עם כל אחד מבני הזוג. לימודי ייעוץ זוגי מדגישים את הצורך ביצירת קרבה רגשית עם המטפל. התקרבות זו מקלה על בני הזוג לסמוך על היועץ ולהיפתח. מה שמאפשר התקדמות מהירה בתהליך הייעוץ הזוגי. לימודי ייעוץ זוגי מדגישים את השימוש במרכיבים לא מילוליים המאפשרים את ההתקרבות ליועץ. מודגשת חשיבות יצירת קשר ראשוני מוצלח, המתגבש בדקות הראשונות של המפגש.

איך להמיס את הקרח 
יצירת הרצון להתחברות 

התבוננתי בשניהם. הרגשתי את הסגירות הגדולה שיונית מביאה איתה. סוג של קשיחות המונע מימנה להיפתח לאבי ולמצב. אבי מצד שני, נראה מכווץ בתוך המסכנות שלו. הערכת המצב של בני הזוג שיושבים מולי, הביאה אותי לבחור בגישה אסרטיבית כלפי יונית. "יונית האם את רוצה את הקשר ביניכם?". כדי להמיס אותה מעט הרחבתי את השאלה. "האם יש בך רצון לבחון את הקשר?, האם הדלת שלך לא סגורה לגמרי כלפי אבי?, האם יש אצלך מעט פתיחות היכולה לתת לקשר הזה סיכוי? יש לך שתי אפשרויות: לומר לא אני לא רוצה, לומר כן אני רוצה לתת הזדמנות!

מכיוון שהיה די ברור משפת הגוף שלה, שאין בה תשוקה גדולה לקשר ביניהם, הנחתי שאין לה את ההתלהבות לבחור בתהליך של התחברות, המשכתי לאפשרות השלישית: את יכולה לומר שאת לא יודעת, שאת לא בטוחה. עדיין הרגשתי שהיא עלולה לתת תשובה שלילית. נזהרתי מלעצור ולקבל תשובה שתתקע את התהליך, והמשכתי ברצף הדיבור שלי…

במהלך לימודי ייעוץ זוגי מושם דגש על זיהוי שפת הגוף המביעה את שמתרחש בעולמם הפנימי של בני הזוג ובקשר ביניהם. יצירת מוטיבציה להתחברות עלולה להיתקל בהתנגדות שמקורה באכזבות ותסכול מהעבר. לימודי ייעוץ זוגי מכשירים את היועץ לאתגר אצל בני הזוג את המוכנות להתקרבות ויצירת שינוי. לימודי ייעוץ זוגי מדגישים את האפשרויות העומדות בפני בני הזוג להתמודד, זאת על רקע הבלבול והמצוקה שלהם. בכל צומת בחיים האדם ניצב בפני שלוש אפשרויות: כן, לא ואולי. ייעוץ זוגי שואף לרתום את שני בני הזוג לטובת התהליך. כאשר שניהם רוצים להתמודד ביחד על מנת להצליח בקשר, תהליך של ייעוץ זוגי מקבל עוצמה רבה יותר.

לימודי ייעוץ זוגי מייצרים את המיומנות לגרום לבני הזוג לבחון את הרצון האמיתי שלהם ולעודד את ההתחברות המחודשת ביניהם. יועץ זוגי עוזר לבני הזוג לעבור תהליך מדורג ממקום של התנגדות לשינוי, למקום של היסוס ומוכנות לשקול את הדברים מחדש. משם כבר יהיה יותר קל להם לראות את המקום החיובי שבו הם מאמינים בסיכוי לתקן את הקשר.

לתחילתה של דרך חדשה

קבל פרטים נוספים מיועץ

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן