מכון פתרונות
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

תקועים בעבר

מאת: ד"ר כרמי אומרו – יועץ זוגי, משפחתי ומגשר

בחדר הייעוץ צפים ועולים להם המון כאבים מהעבר, הם בד"כ יוצרים תקיעות בהווה ולא תורמים להתקדמות לעתיד.

היועץ צריך להיות מיומן בכדי לתת מקום לכאב של העבר מחד, ומאידך לצאת משם ולהתקדם לעבר העתיד.

תן לי מחק ואעשה אותך בן אדם חדש

לפעמים אנחנו מתפללים לאיזשהו דבר שימחוק לנו זיכרונות לא נעימים, חוויות קשות כדי שזה לא יטריד אותנו יותר.

לפעמים אנחנו רואים משהו ומצטערים שראינו או שמענו את זה בכלל והלוואי שלא ידענו את זה מעולם. והדברים יושבים, מנקרים, משפיעים ומנהלים אותנו ומאוד היינו רוצים למחוק אותם.

לפעמים בת הזוג תאמר אני לא יכולה לשכוח את מה שהוא עשה, את מה שקרה והדבר הזה ילווה אותי.

לפעמים הוא רוצה לשכוח ממשהו שהיא אמרה אבל המילים חוזרות ומהדהדות אצלו במחשבות.

בני הזוג יושבים בייעוץ והבעל אומר בוא אני אראה לך מה היא כותבת לי, בוא תראה כתוב כאן: "אתה אבא חרא אתה לא בן אדם אתה זבל" הנה תסתכל מה היא כותבת לי, אני רוצה שתראה, שתדע מה באמת קורה כאן. הוא מראה ליועץ את הודעות הסמס והיועץ הזוגי יודע שאם הוא יתחיל להתעכב עליהם, תיווצר התרחקות מחודשת בין בני הזוג וכאב ישן יתעורר ויעלה.

מאידך היועץ יודע, שהוא זקוק לכך שמישהו יראה את מה שכתוב שם, יזדהה עם כאבו.

קושי בחיים
פעולה סמלית המאפשרת צמיחה

לרגע היועץ מתבונן במה שכתבו שם, מתבונן ומשתתף בכאבו, תודה שהראית לי, עכשיו היועץ מסתכל על בן הזוג ואומר לו "אוקי כיוון שבאת פה לתקן ולבנות את הקשר בניכם, אני מבקש ממך למחוק את ההודעות האלה, כדי שלא תתבונן בהם, לא תחפור לעצמך בפצעים, לא תעלה שוב זיכרונות כואבים" היועץ מסתכל על בן הזוג, מבקש ממנו למחוק והוא מוחק.

בת הזוג אומרת "אני לא מאמינה, תראה לי, אה לא באמת מחקת", "אוי מחקתי רק את ההודעה האחרונה, הנה עכשיו אני מוחק הכל" המחיקה מסירה את שלל ההודעות המעליבות והפוגעות המתארות את האכזבות, המביעות תקשורת פוגעת, מתלהמת לא תקינה, והנייד מתנקה, מה שמסייע בשלב הראשון לפתיחת דף חדש.

היועץ מסתכל ומבין שהפעולה צריכה להיות הדדית, מן הסתם גם אצלה יש הודעות מהסוג הזה, הוא מבקש ממנה למחוק את מה שנמצא אצלה, ובסיום העניין היועץ מסתכל על שני בני הזוג, נוצר שקט וקבלה של רגע חשוב שקורה בחיי הזוגיות שלהם. הוא מציין בפניהם שהיום הזה, הדקה הזו, חשובים מאוד עבורם כי ברגע זה הם בחרו להיפרד ולמחוק דברים כואבים שהרבה זמן סחבו. הוא מסב את תשומת ליבם לכך שיש להם עתה את האפשרות להסתכל קדימה ולבחור את הנתיב העתידי בו הם רוצים לחיות.

היועץ יודע שההודעות אכן נמחקו מהטלפון הנייד, אבל את הכאב עדיין צריך לטפל ולרפא בהמשך. הוא יודע שנעשה פה צעד משמעותי, גם אם הוא סמלי, כזה שיוצר היפוך בין תקיעות בעבר ודשדוש בדברים כואבים בעבר שקרו, לבין צמיחה והתחדשות הדדית.

לתחילתה של דרך חדשה

קבל פרטים נוספים מיועץ

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן