זוגיות

כן זוגיות דורשת מיומנות, במקום שחסרה יכולת התמודדות, במקום שבו אין את הידע המתאים אנו עלולים למצוא את עצמינו מתקשים. זוגיות לוקחת שניים, שמהותם אגואיסטית. שניים שמתקשרים זה לזו מתוך תחושת אהבה ואושר בהתחלה. בהתלהבות ראשונית, לרוב מעניקים בשפע ובאהבה זה לזו. לאחר זמן מה, לעיתים קצר, מתהפך לו הגלגל והמצב משתנה. הנטייה הטבעית להתרכז בצרכים האישיים חוזרת לתפוס את מקומה. כל אחד מהם חוזר לבדוק את האחר. עולה השאלה “מה אתה עשית בשבילי לאחרונה?”. והגישה “מה אני עשיתי בשבילו” נדחקת לפינה.

shutterstock_79774735

זוגיות זה כל כך קשה?

זוגיות הינה אומנות השיתוף והביחד. זוגיות לעיתים מנוגדת לתהליך ההתפתחות האישי שכל אחד עובר בימי חייו. לרכוש מקצוע, למצוא את מקומו בחברה, לדאוג לרווחתו ולבריאותו. לעיתים טובת הזוגיות דורשת מכל אחד מבני הזוג להקריב מטובתו האישית, לשם חיזוק הקשר הזוגי והמשפחתי. הקרבה איננה חביבה על אף אחד. אישה המוותרת על קריירה מקצועית, לטובת זו של בעלה. בעל המוותר על חיי החברה שלו, כדי להיות יותר בבית. שני אלו עם הזמן עלולים להרגיש ממורמרים עם הוויתורים והקרבות שהם עושים. לחוות שחיקה שמקורה בתחושה שהזוגיות והמשפחתיות נמצאים בניגוד לרצונות האישיים. נוצר קושי שגדל עם הזמן.

טיפוח זוגיות בעזרת ייעוץ זוגי

ייעוץ זוגי בא ללמד את בני הזוג כי המערכת הזוגית יש לה צרכים משלה. כאשר חסרה השקעה בזוגיות נמצא אותה דועכת. עם הזמן בני הזוג עלולים לפתח מערכת של שני שותפים החיים ביחד ומתפקדים, בעוד שהקשר האישי ביניהם חלש וכמעט ואינו קיים. הידיעה כי זוגיות בריאה הינה תנאי הכרחי ליצירת תחושת אושר אישית, יכולה להביא כל אחד מבני הזוג לגישה הרואה בעשיה למען האחר והמשפחה סוג של נתינה. היכולת לראות נתינה זו, כמתנה אישית שחוזרת בריבית. הכוונה היא שבעל אשר מצא את עצמו דואג לאשתו, מפנה לה זמן, שולח אותה ליהנות שעה לבדה. עשוי למצוא את עצמו נהנה מאווירה טובה, מרצון שלה לדאוג ולהעניק לו בחזרה. למעשה יש כאן פעולת טיפוח של הקשר הזוגי, אשר מניבה מערכת יחסים בריאה. בעוד שהתעלמות והזנחה, העדפת הצרכים האישיים יוצרים זוגיות מתוסכלת. מביאים את בני הזוג למחלוקות וריחוק.

מהי זוגיות טובה?

אם כן, זוגיות טובה יוצרת רווח אישי. ברמה המוצלחת של תחושת שותפות וקשר שמתנהל בצורה יעילה. ברמה של הימנעות מנזקים ומאבקים מיותרים. בהעדר הצורך להתעסק ולפתור בעיות שמקורן בהזנחה, אמירות פוגעות ותקשורת לקויה.

זוגיות איננה מצב. זהו למעשה תהליך. יש כאן זיקוק מתמשך של הנבדלות והגאווה האישית, לטובת המערכת הזוגית. זוגיות עם הזמן מביאה את האדם להעדיף את טובת מי שחי איתו על פני הצרכים האישיים שלו. למעשה, בזוגיות טובה, כל אחד מבני הזוג יקדיש חלק נכבד מהעשייה שלו, מהמחשבה שלו, בלקדם את טובתו של האחר.

אפשר לומר שתהליך הפיכת שניים שהם נפרדים ליחידה אחת. יצירת גישה שאם טוב לה, אז טוב לי. היכולת שלה לשים את בן הזוג במקום גבוהה וחשוב, אפילו לפני הילדים. זהו תהליך שמאפשר יצירת זוגיות.

הפתרון לזוגיות בריאה

למרבית הזוגות, ישנו קושי לייצר זוגיות בריאה. “מחלות ילדות” המתבטאות בהעתקת מודל שלילי שמגיע מההורים. קשיים שנובעים מפגיעות שנוצרו, לעיתים בקשרים קודמים. חולשות אישיות שמקורן באופי שהתעצב עם השנים. כל אלה עלולים להכביד ולהקטין את יכולת הזוגיות. מוכנות לאתר את התרומה השלילית האישית של כל אחד מבני הזוג, הרצון ללמוד וליישם דרכים חדשות יכולים להוביל את בני הזוג למקום טוב יותר. לאלו שמתקשים לעשות זאת בעצמם, הכוונה והדרכה חיצונית, יחד עם זיהוי ונטרול המטענים הרגשיים האישיים עשויים להוביל את הזוגיות למקום מתפתח ויציב.

ליצירת קשר וקבלת פרטים נוספים כתבו לנו

שם*:      דוא"ל:*
טלפון:*    עיר*:     
תוכן ההודעה: