מהי אהבה

מהי אהבה

משחר ההיסטוריה מרחפת השאלה "מה זאת אהבה" בקרב כולנו. רבים וטובים הגו לאורך השנים מודלים שונים במטרה ליצור הגדרה למושג "אהבה". אחד המודלים הבולטים והמוכרים פותח בידי סטרנבר ונקרא "המודל המשולש של האהבה"‏. המודל מניח שלאהבה יש שלושה מרכיבים: מרכיב רגשי שהוא האינטימיות, מרכיב הנעתי שהוא התשוקה ומרכיב הכרתי שהוא המחויבות.

פסיכולוג אחר בשם אריך פרום ראה באהבה את הדחף החזק והמשמעותי ביותר באדם שהוא להתאחד עם הזולת, שעה שהוא רואה באהבה כפתרון האידאלי לבעיית הבדילות הקיומית שהאדם חווה בחייו. הוא פילג את מודל האהבה לשלושה סוגים:

הגשמה עצמית
  • אהבה מזוכיסטית – שמתארת אהבה שבה ה"אוהב" מתבטל כלפי מושא אהבתו, כלומר מבטל את עצמאותו, רצונותיו ומחשבותיו ומוכן לעשות הכול למען אהובו. לטענתו של אריך, עצם התבטלותו של אותו "אוהב" מובילה לכך שהוא נפרד מקיומו העצמי, מתוך שאיפה להיות חלק מהוויה אחרת, אשר מצטיירת עבורו כגדולה וחזקה יותר.

  • אהבה סדיסטית – המתארת אהבה כביכול הפוכה, שבה ה"אוהב" מבטל את מושא אהבתו כלפי עצמו. במילים אחרות האוהב מעצים את אישיותו בכך שהוא "בולע" את הזולת ושולט עליו. אותו "אוהב" בעצם רואה ב"אהוב" מכשיר להעצמה אישית ולבריחה מהחדלון ומשאלות הקיום שלו.

  • אהבה בוגרת – אהבה זו נחשבת כמובן לאהבה האידאלית, שבה שני בני אדם עומדים אחד מול השני במלוא אישיותם הלא מתבטלת, ומשלימים אחד את השני באופן הדדי, בצורה כזו שהם אינם מבטלים את עצמם אחד כלפי השני.

(*המידע לקוח מערכים שונים למושג "אהבה" באתר ויקיפדיה)

האם אתם מסכימים עם "המודל המשולש של האהבה" של סטרנבר?

האם אתם מוצאים את עצמכם מזדהים עם אחד משלוש הגדרות האהבה שציינו?

לתחילתה של דרך חדשה

קבל פרטים נוספים מיועץ

תגובה אחת

  1. זוהר חגבי הגב

    שלום, אני מתחברת יותר למושג "אהבה בוגרת" עם סייגים קלים. אני אמינה שבמהלך הנישואים לעיתים חלק מאיתנו הופכים בזמן מסויים לאוהבים סדיסטיים וחלק לאוהבים מזוכסטיים. קו האהבה אינו קו ישר. יש עליות וירידות בהתאם למצבים שבו אנו נמצאים באותה תקופה ולכך יש שינויים בתחושות האהבה כלפי האחר. אני מאמינה שהחיים יוצרים דינמיות משתנה שבהתאם לה אנו משנים את התייחסותינו למושג אהבה.

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן